The 2019-2020 Buckeyes


The Scarlet Team

No. Name Position Year Major Hometown
1
Alex Rabe Goalie
JR
Health Sciences Columbus, OH
1A
Owen Roesch Goalie
SO
Health Information Management Columbus, OH
2
Franco Brossart Attacker
SO
Mechanical Engineering Dayton, OH
3
Harison Bhanoo Attacker
JR
Sport Industry Cleveland, OH
4
Ignatius Brossart Attacker
SR
Materials Sci and Engineering Dayton, OH
5
6
Youssef Azzazy Attacker
SR
Chemical Engineering Cairo, Egypt
7
Robert DiSalle Center
SR
Information Systems Toledo, OH
8
David Limbert Attacker(L)
SR
Economics Cincinnati, OH
9
Jordan Gundlach Attacker
SR
Teachng Engl Spkrs Other Langs Columbus, OH
10
Drew Wilson Attacker
JR
Civil Engineering Columbus, OH
11
Ryan Snyder Center
SO
Engineering Erie, PA
12
13
Lance Bockbrader Defender
JR
Construction Systems Mgmt Toledo, OH
14
Alex Puthoff Attacker (L)
SR
Accounting MACC Cincinnati, OH
15
Sam Latshaw Attacker
JR
Mechanical Engineering Ann Arbor, MI
16
Connor McGowan Attacker
SO
Engineering Cincinnati, OH
17
18
Jack Silver Attacker
SR
Biology Painesville, OH
19
20
21
22
Blake Dearwester Attacker
JR
Chemical Engineering Marysville, OH
Matt Schuetz Attacker
JR
Microbiology Cross River, NY
Sam Stevens Attacker
JR
Computer Science & Engineering
Jasper Orozco-Trowbridge Attacker
SO
Social Work New Albany, OH
Ben Harpen Center
FR
Chemical Engineering Cincinnati, OH
Brent Beougher Attacker
FR
Animal Sciences Reading, PA
Ian Sands Attacker
FR
Aviation Orlando, FL
Jason Merkel Defender
FR
Biochemistry Cincinnati, OH
Jeffrey Seibert Attacker
FR
Exploration Cincinnati, OH
Susho Vadrevu Defender
FR
Electrical & Computr Eng Cincinnati, OH
Stephen Maldonado Attacker
GR
Civil Engineering Stony Brook, NY
Nick Yoo Attacker
GR
Medicine Gross Pointe, MI
Jake Good Attacker
SR
Finance Los Angeles, CA
 

All-Americans

Jon Gruseck – Honorable Mention (2014)

Ben McClurg – 2nd Team (2014), Honorable Mention (2015)

Drace Penley – Honorable Mention (2015)

Alex Puthoff – Honorable Mention (2017)

Ryan Shepard – Honorable Mention (2017, 2018)

Michael Smith – 2nd Team (2013), Honorable Mention (2014)

Orion Swanson – 2nd Team (2013)

Drew Wilson – 2nd Team (2017, 2018)

 

All-Conference

David Albert – 2nd Team (2011)

Youssef Azzazy – 1st Team (2018)

Matt D'Errico – 1st Team (2012)

Rob DiSalle – 2nd Team (2018)

Jake Good – 2nd Team (2017)

Jon Gruseck – 2nd Team (2013, 2014)

Matt Gustafson – 1st Team (2016), 2nd Team (2015)

Nick Hallett – 2nd Team (2018)

Ben McClurg – MVP (2014), 1st Team (2012, 2013, 2014, 2015)

Drace Penley – 2nd Team (2015)

Alex Puthoff – 1st Team (2017, 2018)

Ryan Shepard – MVP (2017), 1st Team (2017, 2018), 2nd Team (2016)

Michael Smith – 1st Team (2014), 2nd Team (2012, 2013)

Orion Swanson – 1st Team (2013)

Drew Wilson – MVP (2018), 1st Team (2017, 2018)

 

All-Tournament (nationals)

Drew Wilson – 2nd Team (2018)

Michael Smith – 1st Team (2014)

Orion Swanson – 2nd Team (2013)